magnify
Home Iphone Studenci zmuszani do pracy przy IPhone 5
formats

Studenci zmuszani do pracy przy IPhone 5

Published on 11 września 2012 in Iphone

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Kilkuset uczniów ze wschodnich Chin zostało zmuszonych do pracy w fabryce korporacji Foxconn przy produkcji IPhone’a 5. W tym celu zawieszono nawet rozpoczęcie semestru szkolnego w kilku ze szkół.

Po tym jak okazało się, że Foxconn nie jest w stanie znaleźć odpowiedniej ilości pracowników (a potrzebuje ich ok 10.000), aby nadążyć z produkcją długo oczekiwanego iPhone’a 5 kierownictwo zwróciło się o „pomoc” do władz szkół z Huai’an w prowincji Jiangsu. Władze szkoły wysłały uczniów, nie informując od razu rodziców, ani też nie podpisując z uczniami odpowiednich umów. Zamiast do szkoły prosto na linię produkcyjną wyjechało około 200 uczniów. Za swoją pracę otrzymają miesięcznie 1550 juanów za sześć dni pracy w tygodniu (około 244 dolary) jednak producent nie zapewnił pracownikom ani wyżywienia, ani noclegu. O wszystko uczniowie muszą więc zatroszczyć się sami i oczywiście sami za to zapłacić.

Kilku innych uczniów ujawniło, że było zmuszanych do pracy przy taśmie przez 12 godzin na dobę. Po tym jak w mediach zrobiło się głośno dwie ze szkół wycofały uczniów z fabryki, ale reszta dalej ich tam trzyma. Dodatkowo grożono tym uczniom którzy próbowali opuścić fabrykę.

Organizacja Nanjing-based Tianxiagong zajmująca się łamaniem praw na ludzi na terenie Chin próbuje pomóc uczniom dochodzić swoich praw jednak wielu z uczniów boi się występować przeciwko swoim szkołom ponieważ obawia się, że przez to nie uda im się ukończyć nauki.

W świetle takich faktów wiedząc, że telefony składają nie przeszkoleni odpowiednio studenci z łapanki a reszta pracowników pracuje ponad siły żeby zdążyć z dostawami raczej trudno oczekiwać, że nowy IPhone będzie niezawodny jak to się wielu osobom wydaje. Już wyjście nowego IPada i usterki które się wtedy pojawiały pokazują jaki to sprzęt. Wątpię aby tym razem było inaczej.

 
Tags: , ,
Komentowanie nie jest możliwe  comments